İngiltere - Londra

En son aradıklarınız Temizle

Bölge Stratejileri İstişare Toplantısı İstanbul’da Gerçekleşti

06.12.2017 882 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsü 2018 Bölge Stratejileri İstişare Toplantısı, 54 ülkede görev yapan Enstitü müdürlerinin katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti.

30 Kasım – 2 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen toplantıda Enstitü’nün 2017 faaliyetleri değerlendirilirken 2018 yılında yapılacak çalışmalar istişare edildi. Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş; “Anadolu'nun kadim medeniyet birikimi, dünyanın mevcut problemlerine çözüm olabilir.” dedi.

Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak üzere kurulan ve beş kıtada 54 merkezde faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü, 2017 faaliyetlerini değerlendirmek ve 2018 bölge stratejilerini belirlemek amacı ile “Bölge Stratejileri İstişare Toplantısı” gerçekleştirdi.

Programın açış konuşmasını yapan Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, “Anadolu'nun kadim medeniyet birikiminin dünyanın mevcut problemlerine çözüm olabileceği düşüncesiyle hareket eden Yunus Emre Enstitüsünün, 2018 yılında dünyanın dört bir köşesinde gerçekleştireceği faaliyetler için bir yol haritası belirlemek amacı ile bir araya geldik. Enstitümüz, dâhil olduğumuz medeniyetin asrılar boyunca inşa ettiği kültürü dünyaya tanıtmak için kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu amaçla teşkilatlandırdığı benzer kurum ve kuruluşlarla birlikte biz de kültürel diplomasimizi daha güçlü hale getirmek için çabalıyoruz. Enstitümüzün temel amacı bize ait olanı dünyaya taşımak ve dünya kamuoyuna tanıtmaktır. Bu amaca ulaşabilmek ve dünyaya söyleyecek sözlerimizin olduğunu kanıtlamak için insan odaklı bir anlayışı, din, dil ve ırk gözetmeksizin ortak değerlerle yaşamayı benimsememiz gerekir. Bu temel düstur doğrultusunda gelecek vizyonumuzu istişare etmek, yeni rotalarımızı şekillendirmek için tüm ülke temsilcilerimizle bir araya geldik ve onların kıymetli fikirleri ışığında yol haritamızı belirledik.” ifadelerini kullandı.

Yunus Emre Enstitüsü yöneticileri ile yurt dışında faaliyet gösteren Türk Kültür Merkezleri müdürlerini bir araya getiren toplantıda Ünlü Yönetmen Elif Dağdeviren, Kültürel Diplomaside Sinema ve Uluslararası İmkânlar konulu bir panel gerçekleştirdi. Elif Dağdeviren’in ardından Bilim Diplomasisi ve Türkiye’nin İmkânları konusunda konuşan Prof. Dr. Yusuf Baran’ın paneliyle ilk gün oturumları tamamlandı. Programın ikinci gününde ise Balkanlar, Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Afrika, Asya ve Uzak Doğu şeklinde masalara dağılan Enstitü Müdürleri, 2018 yılında Enstitü tarafından uygulanacak bölgesel stratejiler üzerine grup çalışmaları yaptı. Grup çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Gökhan Yücel, Dijital Çağda Kültürel Diplomasi ve Bihter Türkan Ergül, Türk Koku Kültürü konularında katılımcıları bilgilendirdi. Programın son gününde, yurt dışı Yunus Emre Enstitülerinde görevli Türk Kültür Merkezi Müdürleriyle ünlü yazar Alev Alatlı, gazeteci Ayşe Böhürler moderatörlüğünde bir sohbet gerçekleştirdi.