Türkoloji Yaz Okulu Öğrencileri Konya Bilim Merkezi'ni Ziyaret Etti

23/07/2018

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) düzenlediği "Türkçe Yaz Okulu" programı kapsamında Türkiye'ye gelen yabancı öğrenciler, Konya Bilim Merkezi'ni gezdi.

Program kapsamında, Ankara Hacettepe Üniversitesi TÖMER'de eğitim alan 33 ülkeden 150 Türkoloji öğrencisi, Yunus Emre Enstitüsü Yaz Okulu Bilim Merkezi Buluşması için Konya'ya geldi.

YEE tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan; Türkiye'nin bilimsel varlığını uluslararası arenada tanıtan Türkiye Bilimsel ve Akademik İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında, Konya Bilim Merkezi'ni ziyaret eden öğrenciler, bilim gösterileri, atölye ve laboratuvar etkinliklerini izledi.

Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, programda yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak ve dünya üzerinde kültürel etkileşime katkı sağlamak için kurulan Enstitünün, 60'tan fazla ülkede faaliyet gösterirken 5 ülkede de bilim danışmanları ile çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Bilim alanında yeniliği ve güzelliği, insanlıkla ve dünyayla paylaşmanın önemine değinen Ateş, "Onun için bugün bilim merkezindeyiz. TABİP'in temel amacı, Türkiye'deki bilimsel gelişmeyi dünyayla buluşturmak. Dünyadaki bütün bilimsel verileri de Türkiye ile buluşturmak. Bilimin alanlarını sınıflandıran bağ kurarak insanlık yararına kullanmaktır. Bu anlamda en büyük katkıyı TÜBİTAK veriyor." diye konuştu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal ise kurumun, önümüzdeki günlerde 55'inci yılını kutlayacağını kaydetti.

Bilimin toplumla etkileşiminin sağlanmasının TÜBİTAK'ın görevleri arasında yer aldığına dikkati çeken Mandal, "2017'de sağlamış olduğu desteğin miktarı, bir yıl için 1,6 milyar lira. Bu para, Türkiye'de daha fazla araştırma yapılması ve araştırmanın değere dönüşmesi için. Üniversitelerdeki hocaların projelerine hem de sanayideki araştırmacılara.... İş dünyasının etkinliğinin artırılmasını, bilim insanı yetiştirmesini, bilim merkezlerinin aktif faaliyette bulunmasına destek sağlayan bir kurum." ifadelerini kullandı.

Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı.