YEE, “Türk Sineması Yaz Okulu” ile Bir İlke Daha İmza Atıyor!

16/06/2018

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiği Türkçe Yaz Okulu’nda kapsamında, İstanbul Şehir Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği "Türk Sineması Yaz Okulu" ile bir ilke imza atıyor.

30 Temmuz - 12 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek programa, 19 ülkeden lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan öğrencilerin yanı sıra film sektörü çalışanlarının da yer aldığı 24 kişi katılacak. Katılımcılar Türk sinema tarihi, Türk filmi gösterimi ve analizi, Türk sinema tarihinin dönüm noktaları, Türk sineması ekseninde edebiyat uyarlamaları ve daha birçok başlıkta, sinema tarihinin önemli isimleri ve akademisyenlerinden dersler alacak.

Seminerler, söyleşiler, mini paneller, saha gezileri, yönetmenler ile buluşma ve şehir gezileri fırsatları ile zengin içerikli bir eğitim alarak, Türk sinemasının gelişimi, durumu, uluslararası alandaki bilinirliği ve yapıtları hakkında bilgi alacak olan katılımcılar, Türk sinemasını yerinde tanıma fırsatı bulacak.

ABD, İngiltere, Azerbaycan, Bosna Hersek, Fas, Fransa, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, İran, İtalya, Kosova, Lübnan, Macaristan, Mısır, Polonya, Romanya, Rusya ve Sırbistan’dan katılımcılarla gerçekleştirilecek program Türkçe Yaz Okulu ile eş zamanlı sona erecek.

Yaz Okulları Projesi Çeşitleniyor

YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Anadolu Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, yaz okulu programlarının Türkiye'deki üniversitelerle birlikte düzenlendiğini aktarırken yaz okuluna bu sene farklı bir programın daha ilave edildiğini kaydetti. Ateş, program ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Dünyanın farklı ülkelerinden sinema bölümü öğrencisi ya da mezunu kişilerin katılacağı 'Türk Sineması Yaz Okulu'nu hem Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle hem de İstanbul Şehir Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçireceğiz. Bir aylık programda, öğrencilere Türk sineması ve yapımı özellikle İstanbul üzerinden tanıtılacak. Atölye çalışmalarımız da olacak. Buradaki temel amacımız da ileride bu insanların Türkiye ile bağlantılı film yapmalarını sağlamak. Belki bu bir aylık çalışmanın neticesinde Türkiye’ye dair kendi çektikleri kısa film ya da belgeseller de oluşturulacak.

Bu program ile film endüstrisi ile ilgili yabancı iş çevreleri ve akademi dünyasının Türk sinemasını yerinde tanımasını, Türk sinemasına ilginin arttırılmasını, yabancı öğrencilerin ve sinema çevrelerinin Türk sinema sektörü ile ilişkilerini geliştirmeyi, 'Yaz Okulları Projesi'ni çeşitlendirmeyi ve üniversiteler ile uluslararası işbirliklerini arttırmayı hedefliyoruz."