Çanakkale’den Dünyaya Notalarla Örülen Barış Köprüsü

05/04/2018

Başarılı Türk besteci Can Atilla’nın dünya barışına çağrıda bulunduğu "57. Alay-Gelibolu Senfoni No:2” adlı eseri, çok sesli müziğin dünyaca tanınan en başarılı temsilcilerinden İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile birlikte Türk ve Amerikalı solistler tarafından Londra Cadogan Hall’de icra edildi.

Çanakkale Savaşı’na katılan askerleri ve aralarında oluşan dostluğu anmak üzere, Yunus Emre Enstitüsü tarafından T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen etkinlik, 5 Nisan 2018 tarihinde T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Kral V. George'un torunu Kent Dükü Prens Edward, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in yanı sıra Britanya ve ANZAK ülkeleri temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Programın açış konuşmasını yapan Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, konserin Çanakkale Savaşı’nda yaşamını yitirenleri onurlandırmak amacıyla düzenlendiğini belirtti. Savaşın, muazzam derecede ağır kayıplar verilmesine rağmen 20. yüzyılın en centilmen savaşı olduğunu dile getiren Büyükelçi Bilgiç, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bu çetin mücadeleden galip çıkan Türk milletinin sahip olduğu Gelibolu ruhu ile paylaşılan acıların nasıl kalıcı barış ve olağanüstü bir dostluğa dönüşebileceğini gösterdiğinin altını çizdi.

Dünyaca ünlü yazar Louis de Bernières’in Birds Without Wings (Kanatsız Kuşlar) isimli romanının, tarihi arka planı anlatan eşsiz tanıtım bölümünü okuması ile başlayan konserde, Can Atilla’nın Çanakkale Savaşının 100. yılı dolayısıyla bestelediği "57. Alay-Gelibolu Senfoni No:2" (Symphony No:2 ‘Gallipoli’- The 57th Regiment) adlı eseri icra edildi. Türkiye’nin önde gelen şeflerinden Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası Direktörü ve Ankara Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Şef Burak Tüzün yönetimindeki orkestraya, Soprano Angela Ahıskal ile Solo Viyolensel Onur Şenler solist olarak eşlik etti.

“Çanakkale Dostluk Konseri”nin repertuarında, Thomas Tallis‘den ‘Vaughan Williams’ Fantasia on a Theme’, Butterworth’dan ‘A Shropshire Lad’, Elgar’dan ‘Enigma Variations’ – Nimrod & Finale isimli eserler de yer aldı.   

Çanakkale Cephesi'nin Kahraman 57. Alay'ı

Can Atilla’nın, yaklaşık 2 yıl süren çalışmanın ardından tamamladığı ağıt niteliğindeki eseri, Çanakkale Cephesi'nin kahraman 57. Alay'ını anlatıyor.

Dört bölümden oluşan senfonide, savaşın acılarından başka Atatürk’ün zaferdeki rolü ve ANZAK ailelerine yazmış olduğu emsalsiz sözleri de yer alıyor:

“Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanının toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz! Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”