Dijital Sınıflarda Osmanlıca Kursları Başlıyor

Yazıcı-dostu sürüm

Yüzyıllar boyunca Osmanlı egemenliğinde kalmış geniş bir coğrafyada konuşulan ve yazıda kullanılan modern Türkçenin öncüsü olarak kabul edilen Osmanlı Türkçesi kursu Dr. Cumhur bekar tarafından çevrimiçi olarak 3 farklı seviyede düzenlenecek.

 1.    Başlangıç Seviye

25 Nisan – 13 Temmuz tarihleri arasında 16:30-18:30 saatleri arasında düzenlenecek kursta, en az B2 seviyesinde Türkçe bilgisine sahip katılımcılar Arap alfabesiyle eski Osmanlıca okuma ve anlama becerisi kazanacaklar.

Öğrenciler 19. yüzyıl metinleri üzerinde yapacakları çalışmalarla, okumalarını pekiştirecek, ve temel Türkçe dilbilgisi kuralları ve söz dizimi açısından becerilerini geliştirebilecekler. Ayrıca derslerde Osmanlı Türkçesine etki eden Arapça ve Farsça unsurlara da değinilecektir.

Kurs Tarihleri: 25 Nisan – 13 Haziran 2020 / Cumartesi 

Saat: 16:30-18:30

Eğitmen: Dr. Cumhur Bekar 

2.    Orta Seviye 

Ders, öğrencilere Arap-Fars alfabesinde yazılmış Osmanlı Türkçesini okumak ve anlamak için gerekli becerileri kazandıracaktır.

Derse katılan öğrenciler 19. yüzyıldan kalma metinler üzerinde çalışarak okumalarını geliştireceklerdir. Türkçe dilbilgisi ve söz dizimininin temel ilkeleri sık sık gözden geçirilecektir. Öğrenciler ayrıca Osmanlı Türkçesinde yer alan Arapça ve Farsça unsurlara tanıtılacaktır. Bu dersin bir diğer önemli yönü, öğrencilere verilen metinlerde karşılaşılan sorunları çözmek için sözlük kullanımı hakkında bilgi vermektir.

* Sınıf, en az B2 düzeyine kadar Türkçe ile ilgili özel bilgi gerektirir.

Kurs Tarihleri: 25 Nisan – 13 Haziran 2020 / Cumartesi

Saat: 14:00 – 16:00

Eğitmen: Dr. Cumhur Bekar 

3.    İleri Seviye

22 Nisan – 10 Haziran, 18:00-20:00 saatleri arasında yapılacak olan kursta, en az B2 seviyesinde Türkçe bilgisine sahip katılımcılar Arap alfabesiyle eski Osmanlıca okuma ve anlama becerisi kazanacaklar.

İleri Osmanlıca kursuna katılan öğrenciler, daha yoğun okuma yapacak ve dönemin önemli metinlerini okuyarak Osmanlı Tarihi hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Türkçe temel dilbilgisi ve söz dizim kuralları da eğitim içeriğinde verilecektir.

Kurs Tarihleri: 22 Nisan – 10 Haziran 2020 / Çarşamba

Saat: 18:00-20:00

Eğitmen: Dr. Cumhur Bekar 

Kurslar "ZOOM" veya SKYPE Online Platformu üzerinden verilecektir. 

ZOOM Programı Kullanımı

1. Dizüstü bilgisayar, telefon veya tablet gibi mikrofonu ve kamerası olan , internete bağlanabilen bir cihaza ihtiyacınız olacaktır.

-Telefonlar ve tabletler için Zoom uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.

- Dizüstü bilgisayarlar: www.zoom.us/join adresini ziyaret edip direk bağlanabilirsiniz. 

- Daha fazla teknik destek için support.zoom.us adresini ziyaret edebilirsiniz.

2. Enstitü tarafından gönderilen kişiselleştirilmiş bir bağlantı alacaksınız. Bağlantı ile doğrudan kursa katılabileceksiniz.

 

Skype Araması:

1. Bağlantıyı tıklayarak Skype'ı yükleyin https://www.skype.com/en/get-skype/

2. Bir hesap oluşturun veya mevcut Microsoft Hesabınızı kullanın.

3. Enstitü tarafından gönderilen eğitmeninizin kullanıcı adını alacak ve eğitmeni arkadaş olarak ekleyeceksiniz. Eğitmeni bulmakta sorun yaşıyorsanız, lütfen kullanıcı adınızı e-posta (londra@yee.org.tr) aracılığıyla bize gönderin, sizi ekleyelim.

Daha fazla bilgi almak için londra@yee.org.tr adresine e-posta gönderebilir veya  +4402073873036’yı arayabilirsiniz.