Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi Londra’da Açıldı

17/05/2016

Sultan Abdülaziz'in eskizlerinden oluşan Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi Londra'da sanatseverlerle buluştu.

Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun katkıları, Londra Yunus Emre Enstitüsü ve Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği’nin (UKSD) ortaklığıyla gerçekleşen sergide bir araya gelen eserler, öncelikle Sultan Abdülaziz'in kaleminden çıkmış bazı resim eskizlerinden ve millî saraylarda bulunan imzasız resimlerden oluşuyor. Orijinalleri bir albüm halinde Polonya’nın Krakov Ulusal Müzesi’nde yer alan bu eskizlerin dönemin saray ressamı olarak istihdam edilen Leh S. Chlebowski’ye hediye edildiği biliniyor.

Açılışını T.C Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in yaptığı sergide yer alan eserler, Sultan Abdülaziz’in bilinmeyen bir yönünü ortaya çıkarmaları ve Padişah’a ait nadir resim örneklerinden olması bakımından da büyük bir önem arz ediyor.

Şiir, hüsn-ü hat ve spordaki kabiliyetlerinin yanı sıra, Sultan Abdülaziz'in bestekâr sultanlar arasına adını yazdıracak kadar musiki ile de meşgul olduğu biliniyor. Sultan'ın resim ile ilgili bilinmeyen yönü bu sergideki eskiz defteriyle birlikte gün yüzüne çıkmış oluyor. Şehzadeliği sırasında Batı tarzı resim sanatıyla ilgilenerek desen ve krokiler çizen Padişah, Dolmabahçe Sarayı'na Avrupa'dan sanatçılar davet etmesi, sarayda ressamlara atölyeler tahsis etmesi ve sanatçılara geniş çalışma imkânı sağlamasıyla tanınıyor. Dönemin saray ressamları arasında Fransız P. D. Guillemet ile Polonyalı S. Chlebowski gibi isimler yer alıyor.

Açılış programı müzik resitali ile zenginleştirilen sergi, Londra Yunus Emre Enstitüsünde 18-31 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.