Geleneksel Türk El Sanatları Londra Tasarım Fuarında

24/09/2019

Bu yıl 17.si gerçekleştirilen Londra Tasarım Festivali kapsamında düzenlenen ‘Adorno: Crossovers’ Sergisi’nde Türkiye’den 8 sanatçının katılımıyla Türkiye bölümü de yer aldı.

Küratörlüğünü Gökhan Karakuş’un üstlendiği “The Hidden Hand: Crafted Turkish Design” adlı Türkiye koleksiyonunda Aslı Şarman, Buket Hoşcan Bazman, Dila Gökalp, Elif Gönensay, Feyza Köksal Kemahlıoğlu, Nilufer Kozıkoğlu, Seray Asker ve Sema Topaloğlu’nun eserlerine yer verildi.

Türk el sanatının kültürel ve ekonomik bağlamdaki rolünü yeniden konumlandırmayı ve el sanatlarımızı çağdaş tasarımlarla birleştirerek görünür kılmayı amaçlayan sergi T.C. Londra Büyükelçiliği, Londra Yunus Emre Enstitüsü, Türk Hava Yolları ve Kopenhag merkezli Adorno Tasarım firması iş birliğiyle gerçekleştirildi.

11 ülkenin katıldığı ‘Adorno: Crossovers’ Sergi’nin açılışına T.C. Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, Londra Yunus Emre Müdürü Dr. Mehmet Karakuş, Küratör Gökhan Karakuş, Tasarımcı Nilüfer Kozıkoğlu, Dila Gökalp, Sema Topaloğlu, Seramik Sanatçısı Seray Asker ve Adorno Tasarım’ın kurucu ortaklarından Martin Clausen katıldı.

Kilim, taş, cam, seramik ve ahşap işleri gibi geleneksel Türk el sanatlarını kullanarak çağdaş tasarımlara odaklanan sergi 19-22 Eylül tarihleri arasında Londra’da Old Truman Brewery’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.