Mario Levi Londra'da Okurlarıyla Buluştu

26/05/2015

Yazar Mario Levi, Yunus Emre Enstitüsü Londra Türk Kültür Merkezinde 18 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 19.00’da gerçekleştirilen “İstanbul’da Yazar Olmak” başlıklı söyleşisi ile Londra’da yaşayan okurlarıyla buluştu. 520 yıldır İstanbul'da yaşayan bir ailenin çocuğu olan ve İstanbul’la bağını bir tutku ilişkisi olarak nitelendiren Mario Levi, dünyanın ve Anadolu’nun farklı yerlerinden İstanbul’a doğru yüzyıllardır akan göçün İstanbul’un farklı yüzlerini nasıl oluşturduğunu ve bu şehrin tarihini ve kültürünü nasıl şekillendirdiğini izleyenlere aktardı. Bir İstanbul yazarı olduğunu, çünkü İstanbul’un en iyi bildiği şey olduğunu ifade eden Levi, İstanbul’la ilişkisini tanımlarken, bu güzel şehir üzerine yazmanın onun için adeta bir ibadet olduğunu söyledi.

Edebî üretimini birçok başka dilde gerçekleştirme imkânı varken neden Türkçe yazdığına ilişkin geçmişte kendisine yöneltilen soruları ne şekilde cevaplandırdığını izleyicilerle paylaşan Levi, “Türkçe oyun oynadım, Türkçe âşık oldum, Türkçe yazdım; benim vatanım Türkçe” diyerek sözlerine devam etti.

Son dönem Türk edebiyatının en önemli isimlerinden olan ve eserleri 20’den fazla dile çevrilen Levi, etkinliğin son bölümünde dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Mario Levi ayrıca okurlarıyla fotoğraf çektirdi ve kitaplarını imzaladı.